30 June 1915

Comments Off on 30 June 1915

29 June 1915

Comments Off on 29 June 1915

Francis John Hubbard

Francis John Hubbard with his sister Ada just prior to going to war, 1915. Image courtesy Lynne Hubbard.

Francis John Hubbard with his sister Ada just prior to going to war, 1915.
Image courtesy Lynne Hubbard.

Francis John Hubbard was born in Wellington in 1896, the eldest son of Francis Frederick Hubbard and his wife Ada Louise (nee Hutchinson), sheep graziers in the Euchareena district. Francis had an older sister, Rita, and two younger siblings, George and Ada. In about 1912 the family relocated to Orange, to a property in Hill Street named Llanello. The family also owned Llanello (later Croagh Patrick) in East Orange.

Francis was working as a grazier when he enlisted in June 1915, aged 19. He embarked from Sydney in September 1915, a Private in the 3rd Battalion. In February the following year he was transferred to the 55th Battalion, and left camp in Egypt to serve in France.

On 20 July 1916 Private Hubbard was reported wounded in action; he had sustained a severe gunshot wound and fracture to the right ankle. He was transferred to England, where he spent the following ten months at various hospitals in the United Kingdom, before being invalided home. Private Hubbard was discharged from the AIF in August 1917.

Francis John Hubbard in Birmingham Hospital, 1916-1917. Image courtesy Lynne Hubbard.

Francis John Hubbard in Birmingham Hospital, 1916-1917.
Image courtesy Lynne Hubbard.

On Saturday 7 July 1917 over seventy people attended a dinner and reception at the Oddfellow’s Hall to welcome Francis home. The Mayor, Ald. Edwin Thomas McNeilly, delivered the official welcome home speech, with Ald. Adolphus Frederic Stanford and Ald. William Gow and Canon Walker Taylor, rector of Holy Trinity Church, also delivering speeches.

While Francis was at war his parents were active participants in the war effort in Orange. His  mother, Ada, volunteered with the Red Cross Society, the War Chest, the Benevolent Society and the local sewing circle to create garments for Belgians in need. Following his return to Australia Francis also dedicated his time to the war effort.

In April 1920 Francis became engaged to Beryl Aline Bertha West, who lived opposite the family home in Hill Street at Rotorua. Beryl’s brothers Claude Bertie West and Jack Hilton West also served in WWI.

Francis and Beryl were married at Holy Trinity Church Orange on 14 January 1921. Their wedding reception was held at the Club Hotel, and they honeymooned at Cronulla and in Tasmania. The couple made their home at Store Creek and had four children: Claude, Ted, Margot and Robert. Claude and Ted both served in the RAAF during WWII, as did Margot’s husband; Robert was too young to serve.

Francis also served in the Second World War, though did not see active service. In August 1938 Francis was elected as a councillor of the Macquarie Shire Council, a position he held until January 1944. Francis Hubbard died on 13 November 1987, aged 91.

Francis John Hubbard is commemorated on the Holy Trinity Church Orange Honour Roll and the WWI Honour Roll at Euchareena Soldiers Memorial Hall.

Francis with wife Beryl (Shimma) on his 90th birthday, 1986. Image courtesy Lynne Hubbard.

Francis with wife Beryl (Shimma) on his 90th birthday, 1986.
Image courtesy Lynne Hubbard.

 

Comments Off on Francis John Hubbard

28 June 1915

Archduke Franz Ferdinand with his wife Sophie, Duchess of Hohenberg, and their three children (from left), Prince Ernst von Hohenberg, Princess Sophie, and Maximilian, Duke of Hohenburg, 1910. Image courtesy Imperial War Museum.

Archduke Franz Ferdinand with his wife Sophie, Duchess of Hohenberg, and their three children (from left), Prince Ernst von Hohenberg, Princess Sophie, and Maximilian, Duke of Hohenburg, 1910. Image courtesy Imperial War Museum.

Comments Off on 28 June 1915

27 June 1915

Comments Off on 27 June 1915

26 June 1915

General Vladimir Sukhomlinov, the Russian Minister for War 1908-1915. Image in public domain.

General Vladimir Sukhomlinov, the Russian Minister for War 1908-1915.
Image in public domain.

Comments Off on 26 June 1915

25 June 1915

Comments Off on 25 June 1915

24 June1915

Captured Fokker E.III 210/16 at Upavon, Wiltshire, 1916. Image in public domain.

Captured Fokker E.III 210/16 at Upavon, Wiltshire, 1916.
Image in public domain.

We have not had any news from Europe and have no idea what is going on, but hear occasionally that we are not doing well. We must begin to do a little in Europe soon, or this war will last over next winter…I often go into the trenches with the men. It is warmer, and a nice change after the office work. We are fed very well, and enjoy our food, and nobody gets indigestion, as we work very hard.

Comments Off on 24 June1915

Arthur Edmund Colvin

Arthur Edmund Colvin, Mayor of Orange 1923-24, 1925-29,1935. Image courtesy Orange City Library.

Arthur Edmund Colvin, Mayor of Orange 1923-24, 1925-29,1935.
Image courtesy Orange City Library.

Arthur Edmund Colvin was born in 1883 at Jamberoo, near Kiama, the son of the Reverend Edmund Alexander Colvin and Gertrude Elizabeth Reynolds Colvin. He was educated at Auburn Public School, Newington College and The King’s School in Sydney; he subsequently completed a Bachelor of Medicine followed by a Master of Surgery at the University of Sydney.

During 1907 and 1908 Dr Colvin was resident medical officer at Sydney Hospital. He later moved to Molong, where he set up a general practice. In September 1910 Arthur married Edith Jaques Stack from Bathurst at Concord. In January 1913 the couple relocated to Orange where Dr Colvin joined the practice of Dr Neville Howse.

Following the outbreak of WWI in August 1914 Dr Colvin conducted medical examinations of volunteers at the Drill Hall in Lords Place. He enlisted for service in June 1915 and embarked from Sydney the following month, a Captain in the Australian Army Medical Corps.

Captain Colvin served initially aboard the hospital ship Karoola. In March 1916 he was transferred to France, where he served as Divisional Gas Instructor for the ANZAC troops for several months. In October 1916 Captain Colvin received a recommendation for the Military Cross for his work as Divisional Gas Instructor. The recommendation reads:

Captain Colvin…has done sterling work in training personnel and testing apparatus in connection with Gas precautions. He has never hesitated to expose himself when necessary, to either gas or shell fire. His methods and results have always been most creditable.

Promoted to the rank of Major, Dr Colvin was transferred to the medical section of AIF headquarters in London in November 1916, where he joined Dr Howse. There his duties included attending to the welfare and rehabilitation of AIF convalescents. During his war service Colvin sent numerous letters to friends in Orange with news of their loved ones who were serving in the AIF. Many of these were published in the Leader.

After the war, Dr Colvin returned to Britain to undertake further specialist training in ophthalmology. He returned to Orange in 1921 and established a highly successful specialist practice in Anson Street. At the time he was one of the few specialists in regional NSW; he treated patients from the far northern and western areas of the state and performed a number of emergency operations on accident victims. He was later joined in his practice by his cousin, Dr Clifford Colvin.

In 1921 Dr Colvin was elected to Orange City Council. He was as an alderman for 21 years, serving as Mayor for nine annual terms, from 1923-30 and again in 1935. In 1932 he was elected to the NSW Legislative Council which he served on for the next 23 years.

In 1935 Dr Colvin became the first chairman of the NSW Hospitals Commission; he remained a member of the Commission for many years. He was also President of the Ambulance Committee, founding the Orange District Ambulance Service – the first such service in provincial NSW.

Dr Colvin’s service to his country was acknowledged by King George VI, who, in 1935, awarded him a CBE (Commander of the Order of the British Empire).

During WWII Dr Colvin again volunteered his services. In 1939 he was appointed to Australian Army Headquarters as Assistant Director-General of Medical Services. In 1943 he was seconded as Medical Services Advisor to the Director-General of Manpower. Colvin retired from active Army Service in 1945 but maintained an active association with the Citizens Military Forces and was appointed Honorary Colonel of the 6th Mounted Rifles Regiment.

Dr Colvin had an outstanding career as medical specialist, medical administrator, soldier, parliamentarian and civic leader. He made an enormous contribution to the progress of Orange. Colvin was a patron and office bearer of many local and district organisations and sporting clubs including the Returned Services League, Rotary, Legacy, the Spastic Centre Council, Far West Children’s Health Scheme, Orange Agricultural and Pastoral Society, Fairbridge Farm Schools, Orange Tennis Club, Western Districts Racing Association, Orange Jockey Club, Newstead Bowling Club, Emmco Sports Club and Central West Rifle Union.

He founded the Canobolas Club, the Orange Golf Club and the Orange Bowling Club. He was a committed advocate for civic affairs and was instrumental for the establishment of many public utilities, including local parks, playgrounds, sporting fields, swimming baths and concrete footpaths. According to his friend, the Hon. HJ Mullins, MLC, Colvin was “primarily responsible for the building of a crematorium in Orange which, I understand, is the only crematorium in any country centre in the state.”

Dr Colvin was also a director of Western Newspapers Limited and the Central Western Daily, of which he was, for a period, also chairman.

Dr Colvin retired from active medical practice in 1953, and from the Legislative Council in 1955. In August that year a testimonial dinner was held at the Hotel Canobolas in recognition of Dr Colvin’s contribution to Orange. In his address the Mayor, Ald EWF White, said that no man had given greater or more effective service to the city than had Dr Colvin, with his “leadership, vision, tenacity and love of Orange.” He then listed his many achievements, including the supply of electricity to Orange, the establishment of the Spring Creek water supply and the construction of the Orange Base Hospital.

In 1959 Dr Colvin and his wife left their home in Kite Street and retired to Sydney. They were frequent visitors to Orange, and always expressed a keen interest in the city’s progress.

Arthur Edmund Colvin died in Sydney in August 1966. The Central Western Daily declared in his obituary: “Dr Colvin clearly contributed more to the progress of Orange and district than any other citizen in its history.” In an obituary in the Medical Journal of Australia Dr Kenneth Starr recalled his colleague as “urbane, tolerant, gregarious, intelligent, far-sighted and skilled in negotiation, charitable, unselfish, aristocratic by nature but democratic in behaviour”.

Dr Colvin is commemorated on the Holy Trinity Church Orange Honour Roll and the Orange Golf Club Honour Roll. In 1929 Colvin Gardens (later Colvin Park) on Bathurst Road was named in his honour. In February 1966 the Orange Regional Training School for nurses was opened and named the Dr AE Colvin Nurses’ Training School in recognition of Dr Colvin’s contribution to medicine in Orange.

Leader, 23 June 1915, p. 2.
Departure of Dr Colvin

Molong Express and Western District Advertiser, 5 January 1918, p. 8.
Major Colvin MC

Central Western Daily 1966 ‘Dr AE Colvin dies in Sydney: end of an outstanding career’, 22 August, pp. 1, 5.
Central Western Daily 1966, ‘MLC’s tribute to Dr Colvin’, 26 August, p.7.
*  Edwards, Elisabeth 2011, In sickness and in health: how medicine helped shape Orange’s history, Orange City Council, Orange, NSW
*  Notes for a history of Orange compiled by John Miller (1995-1997). Unpublished.
*  Parliament of New South Wales [n.d.], Colonel Arthur Edmund COLVIN, M.C.,M.B.,Ch.M.,F.R.A.C.S (1884 – 1966), viewed 23 June 2015

Comments Off on Arthur Edmund Colvin

23 June 1915

ANZAC support trenches at Braund's Hill, Gallipoli, 1915. Image courtesy Australian War Memorial.

ANZAC support trenches at Braund’s Hill, Gallipoli, 1915. Image courtesy Australian War Memorial.

Comments Off on 23 June 1915